ANALIZË EURO2024 – Shqipëria përballon suksesshëm Kroacinë

19 Qershor, 2024 - 11:00 pm

Klaus Gjasula nga ferri në parajsë, kur barazoi  2-2 për Shqipërinë kundër Kroacisë në Euro2024 pas një autogoli, një rezultat që nuk ndihmon ambiciet e asnjërës palë për të dalë nga Grupi B.

Kroacia kapërceu një pjesë të parë të dobët dhe dukej në rrugën e duhur kur golat e  Andrej Kramaric në të 74-ën dhe fatkeqësia e Gjasulës – goditur nga një tentativë largimi nga shoku i skuadrës Berat Gjimshiti – në të 76-ën i çuan 2-1.

Gjasula, i cili kishte hyrë vetëm në të 72-ën minutë, më pas doli në fushë dhe gjuajti në këndin e poshtëm të majtë në minutën e pestë të kohës shtesë.

Shqipëria kaloi në epërsi, jo pas 23 sekondash si kundër Italisë, por në minutën e 11-të, nga goditja me kokë e Qazim Laçit, ku portieri Dominik Livakoviç duhet të kishte bërë ndoshta më mirë.

Skuadra e moshuar e Kroacisë ,e udhëhequr nga 38-vjeçari Luka Modric, i dyti në Kupën e Botës në 2018 dhe i treti në 2022, dukej se e kaloi kulmin e tij në pjesën e parë, por u rikuperua shumë përpara se të mbetej pa fat.

Ishte një ndeshje kyçe për të dyja skuadrat pasi kishin humbur përballjet e tyre hapëse, Kroacia 3-0 kundër Spanjës dhe Shqipëria 2-1 kundër italianëve.

Shqipëria ishte më e lumtur me rezultatin, por barazimi nuk i përmirëson shanset e asnjërës palë, sepse Kroacia përballet me Italinë në ndeshjen e fundit të hënën, ndërsa Shqipëria përballet me Spanjën.

Por, së pari vjen dueli i favoritëve Italia dhe Spanja, të enjten.

Nga ferri në parajsë

“Kam kaluar në ferr në 15 minutat e para”, tha Gjasula për Magenta TV.

“Të gjitha emocionet çlirohen. Dhe me pak fat u bë i mundur edhe një grusht me fat në fund”, shton ai.

Shoku i skuadrës Kristjan Asllani nga kampioni italian Inter Milan foli për “emocione të mëdha për ne”, ndërsa kroati Luka Sucic e quajti rezultatin “shumë të hidhur”.

“Shqipëria ishte shumë kompakte, shumë agresive. Ata na e bënë shumë të vështirë. Por ne duhet të qëndrojmë pozitivë. Ne e dimë se kemi cilësinë për të avancuar në fund të fundit”, tha Suçiç.

Kroacia pasive i lejon Shqipërisë të shënojë

Kroacia kishte tre lojtarë të rinj në formacion në formën e Ivan Perisiç, Bruno Petkoviç dhe Josip Juranoviç.

Ata dominuan topin, por nuk kërcënuan dhe shpejt mbetën prapa.

Shqipërisë iu dha shumë hapësirë ​​për të goditur topin kundër një mbrojtjeje pasive dhe krosimi i Jasir Asanit nga e djathta e gjeti Laçin në shtyllën e afërt, me Livakoviçin që nuk dukej mirë edhe pse goditja me kokë ishte e shkurtër.

Megjithatë, Livakoviç ishte i kujdesshëm ndaj Nedim Bajramit në të 15-ën, akoma më shumë në të 31-ën kur Shqipëria u thye dhe Bajrami provoi sërish, dhe kundër një goditjeje me kokë të Rey Manajt pak para intervalit.

Kroacia lufton pas pushimit të pjesës së parë

Kroacia, e cila nuk kishte arritur një goditje në portë në pjesën e parë dhe ishte me fat që ishte vetëm një gol më pak, tregoi më shumë vendosmëri pas rifillimit, me Mario Pasaliç dhe Sucic në vend të Lovro Majer dhe Marcelo Brozoviç.

Shqipëria u rikthye dhe goli i barazimit nuk ishte befasi.

Kroacia e bëri kthesën vetëm dy minuta më vonë, e merituar, por me shumë fat.

Goditja e Suçiçit nga afër u ndal nga Berat Gjimshiti, por topi goditi këmbën e fatkeqit Gjasula dhe shkoi në rrjetë.

Kthim i vonë

Shqipëria dukej e mposhtur, por gjeti një energji të re në fazat e mbylljes dhe u shpërblye në minutën e 95-të, kur Manaj e vendosi Gjasulën në pozicion goli.

Gjasulës i kishte mbetur ende kohë për të pasur një tjetër tentativë, e cila u bllokua nga Sutalo, ndërsa në anën tjetër Strakosha i mohoi një gol Kovaçiçit./ atsh/ KultPlus.com