Federata e Futbollit e Zvicrës reagon pas tërheqjes së Shaqirit

15 Korrik, 2024 - 7:15 pm

Federata e Futbollit e Zvicrës ka dalë me njoftim pas tërheqjes së Xherdan Shaqirit nga përfaqësuesja helvetike e futbollit. Federata e Futbollit e Zvicrës ka falënderuar Shaqirin për kontributin e dhënë për fanellën e Zvicrës.

“Dëshirojmë t’u falënderojmë shumë për paraqitjet e shumta të paharrueshme, për golat dhe asistimet e mrekullueshme në përfaqësuese dhe ju dëshirojmë të gjitha të mirat dhe shumë suksese në të ardhmen. Ju me lojën dhe golat tuaj keni prekur dhe pushtuar zemrat tonë dhe të tifozëve”, shkruan në njoftimin e Federatës së Futbollit të Zvicrës.

Shaqiri bëri debutimin e tij për Zvicrën në mars të vitit 2010 në miqësoren kundër Uruguait në St. Gallen. Ai shënoi golin e tij të parë gjashtë muaj më vonë në St. Jakob-Park të Baselit në humbjen 3:1 kundër Anglisë. Kundër të njëjtës përfaqësuese, ai dha një emocion të jashtëzakonshëm gati dhjetë ditë më parë, kur si zëvendësues në çerekfinale të “Euro 2024”, në minutën e 118-të goditi traversën nga gjuajtje e lirë.

Shaqiri luajti për Zvicrën në Evropianin e Gjermanisë dhe ka shënuar golin e barazimit 1:1 në ndeshjen e fazës grupore kundër Skocisë.

Ky gol e bëri Shaqirin lojtarin e vetëm që ka shënuar të paktën një gol në çdo Botëror dhe Evropian që nga viti 2014.

“Një pjesë e madhe e historisë së Zvicrës shoqërohet me Shaqirin. Mesfushori sules ka qenë njeriu i momenteve të veçanta në vitet e fundit”, shkruan në shkrimin e federatës zvicerane të futbollit. Me 123 ndeshjet e tij, Shaqiri është lojtari i dytë i Zvicrës me më së shumti paraqitje pas Granit Xhakës. Por Shaqiri është i pakrahasueshëm kur bëhet fjalë për golat e Zvicrës në finale. Ai shënoi dhjetë herë në Kampionatin Botëror dhe Evropian.